Szyba to „szklane serce każdego okna”. Umieszczona w oknie ma nie tylko zapewnić wystarczającą ilość światła dziennego w pomieszczeniach oraz dobrą widoczność, ale również zaspokoić indywidualne potrzeby najbardziej wymagających Klientów, np. dot. izolacyjności cieplnej, dźwiękoszczelności, itp.
Obecnie stosowane szyby zespolone to trwały, hermetyczny (szczelny) układ dwóch lub więcej szyb oddzielonych od siebie ramką dystansową, wykonaną ze specjalnego tworzywa. Standardowo stosowane są ramki o grubościach 6-18 mm. Ramka dystansowa zapewnienia odstęp pomiędzy szybami oraz stwarza możliwość umieszczenia materiału absorbującego parę wodną, który osusza warstwę powietrza lub gazu szlachetnego (np. argon, krypton) umieszczonego między szybami.
W standardzie stosujemy ciepłą ramkę SWISSPACER, która znacznie redukuje efekt mostka termicznego, ograniczając tym samym skraplanie się pary wodnej wokół krawędzi szyby – jest to zdecydowanie wiodące rozwiązanie na rynku szyb do okien pasywnych i energooszczędnych.
W zależności od przeznaczenia, proponujemy szeroką gamę szyb:
Szyby termoizolacyjne (ciepłochronne) – napylenie metodą magnetronową jednej lub dwóch warstw wewnętrznych szyb warstwami metali szlachetnych i tlenków powoduje wytworzenie powłoki mającej zdolność odbijania promieniowania długofalowego (np. ciepło z grzejników), natomiast prawie bez przeszkód przepuszcza promieniowanie krótkofalowe (słoneczne). Wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym (argon, krypton) powoduje dodatkowe obniżenie strat ciepła z pomieszczenia i uniknięcia zjawiska tzw. „zimnej szyby”antywłamaniowe – klasa P3 i P4 możliwe do zastosowania
w pakietach 2-szybowych i 3-szybowych.
UWAGA!
Prezentacja produktów na stronie nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Zdjęcia mają charakter wyłącznie poglądowy. Kolory oraz rzeczywisty wygląd produktów może się różnić od prezentowanych na stronie. Parametry i opisy produktów mają charakter informacyjny – zastrzegamy prawo do zmian.
- Optymalną izolację cieplną uzyskujemy stosując szybę
zespoloną w pakiecie 2-szybowym 4/16/4
z argonem współczynnik przenikania ciepła U=1,0 W/m2K
- Pakiet 3-szybowy 4/12/4/12/4 z argonem
stosujemy w oknach na profilu 5-komorowym
Perfectline gdzie Ug=0,7 W/m2K - Pakiet 3-szybowym 4/18/4/18/4 z argonem
stosujemy w oknach na profilu 7-komorowym
Softline82 gdzie Ug=0,5 W/m2K
Szyby odporne na uszkodzenia mechaniczne PROTECT.
- bezpieczne – klasy – O1 i O2 możliwe do zastosowania
w pakietach 2-szybowych i 3-szybowych
- antywłamaniowe – klasa P3 i P4 możliwe do zastosowania
w pakietach 2-szybowych i 3-szybowych
Bezpieczne
klasy – O1 i O2; ich głównym zadaniem jest ochrona ludzi przed obrażeniami spowodowanymi ostrymi odłamkami szkła w przypadku jego rozbicia. Charakteryzują się podwyższoną odpornością na uderzenie i zapewniają tzw. bezpieczeństwo pasywne. Szyba taka w swej kombinacji posiada przynajmniej jedną szybę laminowaną, która pomimo pęknięć powstałych po uderzeniu, pozostaje w ramie okiennej.
Antywłamaniowe
klasa P3 i P4; klasy powstają w wyniku zastosowania odpowiednich kombinacji szkła oraz warstw trudno rozciągliwej folii PVB – poliwinylowo-butarylowej. Im więcej warstw szkła i im grubsza folia, tym większe bezpieczeństwo. Przyjmuje się, że okno z takimi szybami i wzmocnionymi okuciami zastępuje kraty o oczkach 15×15 cm z prętów stalowych średnicy 10 mm. W domach jednorodzinnych stosuje się głównie szyby klas P3 i P4, ponieważ są przez towarzystwa ubezpieczeniowe uznawane za odpowiednie zabezpieczenie budynku (zmniejszenie składki zwykle o 5-10%).
Szyby dźwiękoszczelne
ich istotną funkcją jest ochrona przed hałasem.
Wysokie właściwości dźwiękochłonne szyb uzyskuje się poprzez:
zastosowanie szyb laminowanych STADIP, zbudowanych w oparciu o specjalne
folie PVB SILENCE, w sposób znaczący poprawiające akustyczność szyby.
Szyby dźwiękochłonne
tłumią dźwięki w zakresie od 29 dB do 52 dB. Ograniczenie hałasu o określona liczbę decybeli skutkuje zmiana odczucia hałasu dochodzącego zewnątrz. Zmiana współczynnika Rw nie odnosi się prostoliniowo do odczucia słuchacza. Generalnie zasada jest taka, że ograniczenie hałasu o 10 dB powoduje odczucie redukcji hałasu o połowę.
Szyby przeciwsłoneczne
główną funkcją systemu szyb przeciwsłonecznych jest zapobieganie przegrzewaniu się pomieszczeń, co zwiększa komfort oraz obniża koszty użytkowania (np. klimatyzacji). Szkła przeciwsłoneczne w zależności od parametrów mogą wyróżniać się różnymi kolorami np. szarych, niebieskich, zielonych bądź neutralnych. Wyróżniamy nastepujące rodzaje szyb przeciwsłonecznych:
Absorpcyjna
inaczej nazywana antisol. Pochłania część energii promieniowania słonecznego i dzięki temu chroni pomieszczenie przed przegrzaniem. Szyba absorpcyjna wykonuje się ją ze szkła float barwionego w masie. Przepuszczalność światła maleje do poziomu od 32 do 72%, zależnie od grubości i koloru szyby; dostępne są szare, brązowe, niebieskie, zielone. Trzeba jednak mieć na uwadze, że kolorowe szkło wpływa nie tylko na atrakcyjność elewacji, ale też działa jak kolorowy filtr i w dużym stopniu może zmienić wygląd wnętrza.
Refleksyjna
inaczej nazywana reflex, to także szyba przeciwsłoneczna, jednak o innej zasadzie działania. Wykonana jest ze szkła (zwykłego lub barwionego – PARSOL) pokrytego warstwą tlenków metali szlachetnych (ANTELIO) lub folią przeciwsłoneczną COOL-LITE. Warstwa refleksyjna działa jak lustro i odbija część promieniowania słonecznego, zabezpieczając dom przed przegrzewaniem się. Szyba taka zapewnia również dyskrecję – utrudnia bowiem zaglądanie z zewnątrz do wnętrza budynku.
Przeciwsłoneczna 4S
o wysokiej przepuszczalności światła (70% Lt), zbliżonej do standardowej szyby ciepłochronnej. Jest szczególnie polecana w miejscach, gdzie słońce operuje z największą siłą – elewacje budynku od strony południowej, południowo-wschodniej i południowo-zachodniej. Idealnie nadaje się do nasłonecznionych okien, chroniąc przed oślepiającym światłem.
Szyby dekoracyjne:
Ornamentowe (wzorzyste w masie)
mają za zadanie zmniejszenie przejrzystości, z zachowaniem dobrej przepuszczalności światła. Z tego względu jedna powierzchnia szyby ornamentowej nie jest gładka, lecz ma odciśnięty powtarzalny wzór (ornament). Dzięki temu może być wykorzystywana także w celach dekoracyjnych. Najczęściej jest bezbarwna, ale dostępne są również szyby w kolorach brąz i oranż. Najczęściej znajdują zastosowanie w łazienkach i na klatkach schodowych.
Mleczne, matowe
(wzorzyste powierzchniowo – szkło satynowane, trawione kwasem) – ze względu na walory dekoracyjne, często stosowane w nowoczesnym budownictwie.
Szyby samoczyszczące
są pokryte odpowiednią powłoką tzw. hydrofoliową. Powłoka samoczyszcząca BIOCLEAN zalicza się do tzw. powłok twardych. Nanoszona w procesie pyrolizy z przeźroczystego materiału mineralnego na bazie tlenku tytanu (TiO2) jest wysoce odporna na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Reakcję, w wyniku której następuje rozpad zanieczyszczeń organicznych i mineralnych pozostających na szkle wywołuje promieniowanie ultrafioletowe. Resztki zanieczyszczeń są spłukiwane przez wodę deszczową lub z węża ogrodowego. Zaletą szyb samoczyszczących jest to, że woda rozpływa się na powierzchni szyby, szybko odparowuje i nie pozostawia na niej żadnych śladów ani zacieków. Dzięki temu okna można myć znacznie rzadziej (czasami tylko raz na rok). Wadą jest nieco mniejsza przejrzystość szyby (powłoka daje lekko niebieskawy odcień).